Loc de munca: INGINER CALITATE / ANALIST CALITATE ( FMEA) - HARTING Romania Manufacturing

Date generale Job

INGINER CALITATE / ANALIST CALITATE ( FMEA)

Data expirarii
2019-10-10 11:03:50
Posturi disponibile
1
Industria
  • Masini / Auto
Nivel carieră
Mid-Level (2-5 ani)
Limbi straine
  • Engleză
Oferta salariala
500-1000 €/luna
Full time

Descrierea postului

  • Acorda suport pentru toate intrebarile relevante  din cadrul organizatiei (formulare, standard, rapoarte, proceduri, intrebari din productie)
  • Identifica potentialele propuneri/proiecte de imbunatatire
  • Initiaza si/sau executa proiecte de imbunatatire si evaluarea eficientei acesora
  • Acorda sprijin pe durata vizitei / auditului de client
  • Acorda sprijin pentru adaptarea analizei de risc / FMEA-uri
  • Colaboreaza cu celelalte departamente pentru identificarea tuturor caracteristicilor relevante pentru procese (caiet de sarcini)

  • Crearea raportului 8D pentru reclamatii interne si de la client

  • Inserarea costurilor in reclamatii client.
  • Realizeaza si introduce toate testele necesare , pentru ciclu de viata “lifecycle” al unui produs, in planul de control / verificare
  • Prepara / detaliaza specificatiile de testare definite in planul de control / verificare (fise de verificare, instructiuni de verificare)  pentru caracteristicile de produs sau proces definite
  • Elibereaza / aproba aspectele de calitate pentru toate etapele “milestones” (“quality gates”) (plan proiect cu MS)

  • Realizarea analizelor statistice (capabilitati) si testelor calitative

  • Asigura introducerea datelor privind mentenanta aspectelor de calitate ““quality view”  in evaluarea proceselor SAP (informatii / date de baza)
  • Scolarizeaza  angajatii pentru toate aspectele de calitate relevante determinate pentru produs
  • Adapteaza cerintele de calitate cu clientul / furnizorul
  • Definineste cerintele de calitate (mijloace de productie) specificatiile (caiet de specificatii pentru scule / matrite)
  • Defineste masurile necesare pentru calificarea produselor si proceselor in specificatii functionale/ PPA (pentru procese si piese cumparate)
  • Acorda sprijin in cazul rechemarii / retragerii pieselor de la client
  • Dezvolta continuu analiza de risc (FMEA ) si planificarea inspectiilor / verificarilor bazate pe analiza deviatiilor
  • Executa si monitorizeaza testele definite conform caracteristicilor definite in planul de control / verificare (receptie)
  • Initiaza  masuri corective si de imbunatatire necesare si monitorizarea efectivitatii lor, catalog defecte

Beneficii

- pachet salarial atractiv- prima de Craciun si de Pasti

- tichete de masa

- servicii medicale gratuite

Candidatul ideal

- Studii superioare de inginerie, in domeniul electric/electronic reprezinta un avantaj;
- Cunoasterea limbii engleze nivel avansat;
- Cunoasterea MS Office, cunostinte SAP reprezinta un avantaj;
- Bune abilitati de comunicare, capacitatea de a lucra in echipa si cu alte functii/departamente;
- Abilitati de analiza si sinteza;
- Abilitate de stabilire a prioritatilor si gestionare a timpului;
- Capacitatea de a lucra rapid si precis sub presiune si la termene limita;